Boya Badana 
0212 693 4687 info@vefadekorasyon.com

Boya Badana


Vefa Dekorasyon İnşaat Sektörde 20 Yılı Aşkın süredir  hizmet vermektedir. Güvenilir ve tecrübeli ekibiyle boya badana ile ilgili  her türlü boya işlerinizi yapmaya hazırdır. Müşteri memnuniyeti ön planda tutan şirketimiz maliyet ve kalıcılık açısından uygun çözümler sizlere sunacaktır.
Özetle Aşağıda Ana başlıklarla  Belirmiş olduğumuz  boya ve badana işleri ile ilgili bilgi sahibi değilseniz evimi kendim boyarım vb düşüncelerle işe kalkışırsanız emin olun hem paranız gidecek hem evi berbat edeceksiniz eşyalar vb boyanacak yerler batacak  temizlik günlerce sürecek bununlada kalmayacak vücudunuz hamlayacak boynunuz tutulacak ucuza maledeyim derken emin olun hesap yaptığınızda hem sağlık hem maddi anlamda rahatsız bir döneme gireceksinizdir. En iyisi siz bizleri arayın ekibimiz sizleri bu vb yaşanması kaçınılmaz problemlerden uzaklaştırmış olsun . Tercih tabiki sizin bizleri denedikten sonrada arayabilirsiniz. Evinizde çalışma alanlarınızda iyi günlerde oturmanız dileğiyle.

Boya kaç kat uygulanmalı?
Bir önceki boyanın rengine ve yüzeyin durumuna bağlı olmakla beraber, genelde 2-3 kat yeterli olur.

Duvarları boyamadan önce neler yapılmalı:
Boyanın iyi sonuç vermesinde ön yüzey hazırlığı denen işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlar silinmelidir. Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.

Duvarın ilk boyanması gereken yer:
Duvarların birleşim yerleri ve kenarları parmak rulo ya da amaca uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylere geçilmelidir. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullanıldıysa, oluşan izler geniş rulo ile hafifçe taranarak yok edilebilir. Uygulamaların aynı yönde olması görüntüyü daha da güzelleştirir.

Su bazlı ve solvent bazlı boya nedir?
Su ile inceltilen boyalar su bazlı; solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır.

Su bazlı ve solvent bazlı boya arasındaki uygulama farkı
Solvent bazlı boya kalın bir film tabakası oluşturarak, duvarın nefes almasını en aza indirir. Su bazlı boyada ise tam tersi. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünümde olup, boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boya kokusuzdur.

Ortam sıcaklığının boya uygulamasına etkisi var mı?
Özellikle açık alanlarda yapılan uygulamalarda havanın +5Cº’den yüksek, yağışsız ve rüzgarsız olması gerekmektedir. Kapalı alanlarda ise ortamın durumu, boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olur.

Boyanın kurumasında dikkat edilecekler:
Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığı ve nemin uygun koşullarda olmaması, boya içine yanlış inceltici katılması ve kuruma dengesinin bozulması durumlarında kuruma geç olur. Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda rastlanan bir sorundur. Sentetik esaslı boyalar oksidasyon ile kurur. Yapıdaki, solventin (tinerin) buharlaşması için ve yapıya oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenden dolayı, mutlaka lejant bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine neft, gazyağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozup, geç kuruma probleminin yanı sıra daha birçok soruna neden olmaktadır. Geç kuruma sorunu yaşanan yüzeyde, tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip, bu sürede oluşan toz ve taneciklerin zımpara yapılarak ortamdan uzaklaştırılması ve üretici firmanın belirttiği koşullar dahilinde tekrar boyanması gereklidir.
Dış yüzey boyası nasıl olmalı:
%100 akrilik son katlar renk kaybını önleme ve esneklik açısından en iyi seçimdir. Ancak kusma yapan ahşap yüzeylerde, akrilik son katı uygulamadan önce yağ bazlı bir ön kat uygulanması çok önemlidir. Kusma yapmayacak yüzeylerde tamamen akrilik boyama sistemleri kullanılabilir.

Dış yüzeyde hangi renkler dayanıklıdır:
İlk olarak, dış cephelerde kullanılan bütün boyalar zaman içinde solma yaparlar. Ancak bu solmanın miktarı renkten renge, boyadan boyaya değişir. Mavi ve yeşil gibi organik renkler, kahverengi ve sarı gibi inorganik renklere nazaran daha çabuk solma eğilimi gösterirler. Bunun yanında, yüksek kalitedeki akrilik lateks boyalar, çözücü bazlı boyalara oranla renklerini daha iyi muhafaza ederler. Bu arada dış cephe ve iç cephe boyalar arasındaki en büyük farklardan birisi, dış cephe boyalarının renklerini daha fazla koruyabiliyor olmasıdır.

Hangi zemin için hangi boyayı seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yapının dış kesimindeki kaba ahşabı boyamak için yağ bazlı boyaları tercih edin.

Geri kalan her yerde plastik kullanabilirsiniz. Yağ bazlı boyaları sürmek için kıl fırça kullanın ve işiniz bittikten sonra fırçaları tinerle temizleyin. Plastik boyayla naylon fırça kullanabilir, fırçaları sabun ve suyla temizleyebilirsiniz.

Boyaya ilişkin gerekli alet ve cihazların eksiksiz kullanıma hazır olması gereklidir.
Boya uygulamasında en dikkat edilecek husus aynı markaya ait ürünlerin kullanılmasıdır.
Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatları mutlaka okunmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır.
Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey, uygulama yapılacak boyanın cinsine göre hazırlanmalı, zemin hatalardan arındırılmalıdır.

İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulamanın 3-4 hafta sonra yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bütün boyalar uygulamaya geçmeden önce, bir karıştırıcı ile iyice karıştırılmalıdır.
Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanmamalıdır.
Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.
Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalı ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.
İyi yapışma sağlamak için; parlak yüzey, zımparalama işlemi yapılarak matlaştırılmalıdır.
Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden eklemeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.

Boyanın kullanım alanlarına ve amaçlarına göre çok değişik özelliklere sahip olması gerekir.
İyi bir boyada bulunması gereken özellikler:

    Örtücü olmalı
    Boyanın uygulandığı yüzeyi kapatması, yüzeyi göstermemesidir. Boyanın iki katta yüzeyi kapatması beklenir.
    Kolay uygulanabilir  olmalı
    Boyanın, fırça ile uygulanırken, rahat bir uygulama ve sonuçta iyi bir yüzey görünümü etkisi bırakması beklenir
    Fiziksel Etkilere Dayanıklı olmalı
    Sürtünme, çizilme, silinmeye dayanıklılık
    Kimyasal Etkilere Dayanıklı olmalı
    Sabun, deterjan, kola, yağ, meşrubat v.s gibi maddelere dayanıklı olması gerekmektedir.
    Atmosferik ve Özel Şartlara Dayanıklı olmalı
    Yağmur, güneş ve diğer atmosferik koşullara dayanıklı olması gerekir.
    Tüm bu özellikleri barındırmasının yanında dekoratif bir görüntü kazandırması beklenir.

 


© 2017 Osbsa Bilişim. All Rights Reserved.